AKO VYBRAŤ BEŽECKÉ TOPÁNKY – MICHAL HRABEC, WWW.RUNNING2.CZ

Výber bežeckých topánok podlieha v zásade iným pravidlám, než výber obyčajných topánok. Nie žeby nebol dôležitý vzhľad, veď kto by chcel behať v topánkach, ktoré sa mu nepáčia, ale dôležité sú aj iné okolnosti ktoré je potrebné vziať do úvahy. Rozmyslieť si musíme, po akom povrchu budeme behať, ako často a na aké vzdialenosti. Tak ako na to?

Veľkosť

Bežecká topánka musí byť dostatočne veľká, aby mala noha priestor v topánke pracovať. Preto musí býť aspoň o číslo väčšia, než vaša bežná obuv. Pokiaľ máte širokú nohu, zvážte ešte o niečo väčšiu rezervu.

Cesta alebo terén

S topánkami je to ako s autami – môžete si zaobstarať cestné super rychlé topánky. Topánky pohodlné na dlhé trasy, alebo pravé offroady. Dobrým orientačným bodom je vzor podošvy (podrážky). Cestné bežecké topánky ju majú takmer hladkú alebo len s jemným vzorom. Topánky do terénu, od jemného vzoru na behanie v parku, až po vzor pripomínajúci skôr kopačky na topánkách do najťažších podmienok.

Rýchlo alebo ďaleko

Podľa svojej váhy, ale taktiež podľa toho, na čo sa cítíte by ste mali zvoliť tlmenie topánok. Rýchle závodné topánky majú obvykle iba veľmi malé tlmenie, nie sú tak vhodné pre začiatočnikov a bežcov, ktorí chcú behať dlhé trate. Aj svetový šampion Mo Farah počas tréningu behá v mäkkých topánkách, aj keď na preteky vyťahuje najľahšie a najmenej tlmené topánky.

 

Moje odporúčania:

Cestné tlmené topánky

ADIDAS PERMORMANCE / ADIDAS PERFORMANCE

Terénny špeciál

SALEWA / ADIDAS PERFORMANCE

Závodný špeciál

ADIDAS BY STELLA MCCARTNEY / NIKE SPORTSWEAR