Ako vybrať tie správne džínsy?

Džínsy sú tým najbežnejším kúskom, pokiaľ prehliadneme spodné prádlo. Či už klasické modré, čierne alebo šedé, roztrhané alebo s nášivkami, úzke či široké, majú čestné miesto ako v našich šatníkoch, tak aj v srdciach. Kde sa vlastne vzali? Loeb Strass ( neskôr Levi) sa v Amerike v dobe zlatej horúčky rozhodol zbohatnúť predajom nutného vybavenia všetkých zlatokopov – silné plátno farbené indigom sa stalo ideálnym materiálom pre pracovné nohavice. Levi´s nohavice mali naozaj úspech a skvele sa predávali. Jediný problém predstavovali kapsy, ktoré sa trhali, preto sa do vrchných rohov neskôr pridali kovové cvoky. Tento nápad si dal Levi so svojim kamarátom patentovať a od tej doby sa datuje história džínsov.

Do Európy sa džínsy Levi´s dostali behom druhej svetovej vojny spolu s americkými vojakmi. Dnes ich zoženieme v nespočetnom množstve prevedení a strihov, vybrať si tie pravé a padnúce len a len pre nás je taký malý oriešok. Prvou základnou radou je vždy skúšať o číslo menšie, než na akú veľkosť sme zvyknutí pri nohaviciach – džínsy sa totiž časom ľahko vytiahnu a prispôsobia telu. Číslovanie je udávané v palcoch, napríklad W28 L32 znamená šírku v páse 28 palcov a dĺžku 32. Žiadna novinka a trend by nemala byť určujúcim impulzom ku kúpe nových džínsov. Základom, aby v nich žena dobre vyzerala, jej musia perfektne sedieť a padnúť. Na názor módne expertky sa môžete pozrieť tu.

Pokiaľ máte plnšie krivky, je pre vás ideálny tzv. boot cut strih. Ten je obtiahnutý cez zadoček a stehná a pod kolenami sa nohavice mierne rozširujú, vykúzlia tak zmyselnú postavu. Voľte džínsovinu v tmavších tónoch a upustite od prílišného zdobenia.

 

Silvian Heach – Rifle boot cut

Lee – Rifle boot cut

Wrangler – Rifle boot cut

Pepe Jeans – Rifle boot cut

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokiaľ máte nohy až do nebies, môžete jasať a mimo iného taktiež obliecť klasický strih slim alebo aj úplne voľne strihané, rozšírené už od hornej časti tzv. wide leg. V prípade dlhých nôh si môžete dovoliť akékoľvek farby a aplikácie, len sa vyhnite zvýšenému pásu, výšin by už bolo príliš.

 

Pepe Jeans – Rifle slim

Noisy May – Rifle super slim

Noisy May – Rifle super slim

Pepe Jeans – Rifle straight

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V prípade chlapčenskej postavy – štíhle nohy a úzke boky, si oblečte denim v svetlejších tónoch a nešetrite aplikáciami a vzormi, ktoré opticky vytvárajú dojem ženských kriviek. Skvele vám tak padne strih high waisted skinny.

 

Wrangler – Rifle skinny

G-Star Raw – Rifle skinny

Wrangler – Rifle super skinny

Levi´s – Rifle skinny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Posledným typom je pánska postava, tej padnú ako uliate nohavice pánskeho strihu tzv. boyfriend jeans. Volnejší strih, podhrnuté nohavice alebo ľahko obopnutejšia verzia, kedy nohavice viac sedia na telo. Tieto džínsy skvele vyniknú s opaskom a priliehavým topom, prípadne aj s lodičkami.

 

Diesel – Rifle boyfriend

Silvian Heach – Rifle boyfriend

Pepe Jeans – Rifle tapered

Review – Rifle boyfriend