Calvin Klein

Čo sa vám vybaví, keď vám do ucha zaznie Calvin Klein? Ikonická spodná bielizeň s typickým logom, nesmrteľné džínsy, oslnivé parfumy alebo snáď instagramové fotky IT girls? To všetko je Calvin Klein, unisexová móda, ktorá padne každému. Za svetoznámou, celebritami milovanou značkou Calvin Klein stojí rovnomenný majiteľ židovského pôvodu. Jeho návrhárske počiny sú charakteristické minimalizmom aj majstrovským farebným prepojením. Klein spája praktickosť s atraktivitou.

 

Značka vznikla v roku 1968, kedy ju Klein založil spolu so svojím dlhoročným priateľom Barrym Schwartzom pod názvom Calvin Klein Limited. Prvý obchod bol otvorený v New Yorku a bola v ňom predstavená kolekcia dámskych a pánskych kabátov. Úspech na seba nenechal dlho čakať a už o rok neskôr sa Calvin Klein objavil na titulke svetovej módnej biblie, časopisu Vogue.

Calvin Klein sa narodil v roku 1942 maďarským emigrantom a spolu s Ralphom Laurenom a Tommym Hilfigerom tvoria trojicu veľkých amerických návrhárov, ktorí pochádzajú z Bronxu. Lásku k móde mal Calvin v sebe od malička. Jej štúdium započal na strednej návrhárskej škole a po jej ukončení sa vybral na Fashion Institute of Technology v New Yorku.

Založenie značky takmer pripomínalo rozprávkový príbeh, keďže obrat sa razom vyšplhal do úctyhodných výšin a celý projekt získal mnohé ocenenia. V roku 1973 napríklad prestížnu cenu Amerických módnych kritikov. Na počiatku bola Calvinova tvorba klasická a ležérna. A proti vtedajšej dobe boli k výrobe použité materiály ako bavlna, ľan, kašmír či koža. Koncom sedemdesiatych rokov bol sortiment rozšírený o doplnky v podobe opaskov, šatiek, slnečných okuliarov, kozmetiku a obuv.

 

Calvin Klein – Doplnky

Calvin Klein – Doplnky

Calvin Klein – Doplnky

Calvin Klein – Topánky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Úplným fenoménom sa stali džínsy s nápisom značky na zadných vreckách. Klein tak šokoval svojou reklamnou kampaňou, kedy sa na plagátoch objavila mladučká herečka odetá len v ikonických džínsoch. Tých sa počas prvého týždňa predaja predalo viac ako 200 tisíc kusov. Cit na premyslenú a účinnú reklamu už Kleinovi zostal. Vždy si vyberá mladé modelky a celebrity, ktoré značku propagujú v zmyselných pózach a vzbudzujú tak v zákazníkoch nemalý záujem o produkt.

 

Calvin Klein – Dámske rifle

Calvin Klein – Dámske rifle

Calvin Klein – Pánske rifle

Calvin Klein – Pánske rifle

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V roku 1994 si do reklamy na nový parfum vybral Kate Moss a možno práve aj jej zásluhou patrí vôňa CK k najpredávanejším na svete. Parfumy, sú rovnako ako všetka odevná tvorba značky, unisexové a stierajú tak rozdiely medzi dvoma pohlaviami. V 90. rokoch, Klein ako jeden z prvých prišiel so svojím esom v podobe dizajnového spodného oblečenia. V tomto prípade si ako tvár vybral Davida Beckhama,  s ktorým bol úspech zaručený.  Pre značku okrem iného tvorili kolekcie aj svetoznámi návrhári a dizajnéri ako Jil Sander, Italo Zuchelli alebo Romeo Gigli.

Klein v roku 2005 predal svoju spoločnosť koncernu Phillips-VanHeusen za úctyhodných 430 miliónov dolárov. Na módnom poli je však tento brand stále aktívny, zúčastňuje sa nielen módnych prehliadok ale mnohých ďalších akcií.

 

Calvin Klein – Spodná bielizeň

Calvin Klein – Plavky

Calvin Klein – Spodná bielizeň

Calvin Klein – Plavky

Calvin Klein – Dámske oblečenie

Calvin Klein – Dámske oblečenie

Calvin Klein – Pánske oblečenie

Calvin Klein – Pánske oblečenie