NIČ SA K NÁM NEDOSTANE TAK FYZICKY BLÍZKO AKO OBYČAJNÁ LÁTKA

„A toto, je aká látka?“…. Myslím, že mnohé z vás, si pri brúzdaní našim odevným e- shopom, už položili, otázku tohoto typu. Napokon, svedčia o tom aj vaše e-maily, či písomné dotazy na naše  stránky. Dali sme preto v Answear  tíme hlavy dokopy,  a pre všetky milovníčky módy, módne maniačky, fashionistky, či vyznavačky štýlu i elegancie, sme pripravili  Špeciálny Fashion Bedeker – o látkách, ich zložení, i samotnej údržbe módnych kúskov, ktoré si u nás zadovážite. Veríme, že vám tak sprehľadníme nielen trendy v oblasti materiálov, ktoré denno – denne nosíte, ale umožníme urobiť aj ďalší krok k obohateniu sa vašich znalostí vo svete módy.

Ráčte vstúpiť, a pozorne čítajte!

Čo je Bavlna?

Najzakladenejší a najpríjemnejší materiál na výrobu odevov, získavaný  z vlákien bavlníka. Keďže bavlna výborne absorbuje vlhkosť, je vzdušná, pevná a dobre sa perie, je na leto ideálnou voľbou. Či už je reč o šatách, blúzkach, tričkách, topoch alebo nohaviciach. Na štítkoch na oblečení má bavlna skratku BA alebo CO z anglického cotton. Objaviť sa však môže aj pod názvami Baumwolle alebo Algedon. Často sa ale mieša so syntetickými materiálmi, najmä preto, že v jej organickej podobe zle drží tvar, rýchlejšie sa vyťahá a opotrebuje. Pri praní, myslite na to, že sa môže nevhodne zvoleným pracím programom zbehnúť. Samozrejme, môžete ju žehliť.

ŠATY / ŠATYKOŠEĽA / VESTA

Čo je Ľan?

Ľahký a vzdušný ľan je na sparné letné dni ako stvorený. Ide o jeden z najľahších, a zároveň najpevnejších prírodných materiálov, ktorý má v letných kolekciách nezastupiteľné miesto. Malou nevýhodou je jeho krčivosť, ktorá je však pre ľanové oblečenie charakteristická.  Keby sa látka nekrčila, je to znakom toho, že niečo nie je v poriadku. Ľanové kúsky sú vzdušné, a na telo veľmi príjemné. Pozor však na to, ak sa v lete rýchlo spotíte, mokrým mapám pod podpazuším sa na látke neubránite. Z ľanových kúskov je dobré vyberať si košele, šaty či blúzky, ale aj široké nohavice alebo tuniky voľnejších a vzdušných strihov. S ľanom však pri údržbe opatrne. Nakoľko ide o kvalitný materiál, uprednostnite radšej čistiareň. V prípade, že máte automatickú práčku s programom Ľan, môžete pranie realizovať aj doma.

NOHAVICE / SUKŇA / ŠATY / SAKO

Čo je Hodváb?

Skvelou vlastnosťou hodvábu je okrem jeho ľahkosti a jemnosti aj chladivosť. Hodvábny materiál je v lete veľmi príjemný a zároveň v sebe nesie punc istého luxusu. Skvelo sa kombinuje s materiálmi ako je denim, bavlna, alebo prípadne aj satén. Ideálne je však, ak sa môžete odieť do hodvábu celá – napríklad, v letnom období, by model šiat vo vašom šatníku nemal chýbať. Hoci mnoho ľudí hodváb nepokladá za ideálny letný materiál, opak je pravdou. Jeho ľahší a jemnejší variant z prírodného vlákna je príjemný na dotyk a dokonca má chladivý účinok. V súčasnosti sa k hodvábnym vláknam pridáva takmer vždy aj prímes iného zloženia, ako napríklad lyocell. Pri voľbe hodvábneho oblečenia netreba zabúdať, že tento materiál nemá v porovnaní so 100 % čistým hodvábom, až takú výraznú schopnosť absorpcie vlhkosti. Nepodceňte preto fakt, že na tmavších kúskoch sa vám pri zvýšenom potení môžu objaviť viditeľné fľaky. Údržba pri zmiešanom type hodvábu je nenáročná, keďže ho môžete vyprať na jemnom praní. Ten pravý hodváb rozhodne zaneste radšej do čistiarne.

NOHAVICE / NOHAVICE / BLÚZKA / TOP

Čo je Modal?

Modal je prírodný materiál, druh viskózy, vyrábaný  z celulózy bukového dreva, ktorému sa hovorí, umelý hodváb. Na dotyk pripomína bavlnu, ale bavlna to nie je. Modal je hladší, praktickejší a na údržbu jednoduchší. Keďže je veľmi ľahký, vzdušný, a navyše skvele odvádza pot, nosí sa veľmi príjemne. Často sa používa na výrobu spodnej bielizne, kde je okrem modalu, aj prímes bavlny a elastanu. S údržbou si nerobte starosti, modal perte podobne ako bavlnu, bez problémov znesie pranie na 40 ° C, aj na 60 ° C. Na rozdiel od bavlny sa modal praním nezmršťuje, neztenčí sa a nepredrie sa. Zrazenie materiálu taktiež nehrozí.

NOHAVICE / TOP / ŠATY / ŠATY

Čo je Lyocell?

Je to prírodný materiál novej generácie, získaný z bukovej alebo dubovej celulózy,  ekologicky priateľským spôsobom. Lyocellové vlákno vyniká vysokou pevnosťou, takže sa len tak ľahko neprederie.  Vďaka špeciálnej technológii výroby je veľmi príjemný na dotyk, dobre odvádza vlhkosť, takmer sa nekrčí, na tele príjemne chladí, a preto je tento materiál mimoriadne vhodný na letné odevy. Lyocell perte na nižších teplotách, a to isté platí aj pre žehličku – materiál z lyocellu žehlite na strednom stupni.

ŠATY / ŠATY / SUKŇA / SAKO

Čo je Viskóza

Viskóza, po anglicky rayon alebo „umelý hodváb“ je celulózové vlákno, ktorého základným produktom pri výrobe,  je drevo, bavlna.  Je podobná hodvábu, ale má lepšie úžitkové vlastnosti. Dobre saje, je mäkká, splývavá na tele (dobre sa nosí), vie hospodáriť s ľudským teplom (v lete chladí, v zime drží teplo), nežmolkuje sa, a nepriťahuje až tak nečistotu. Pre úplnosť treba však dodať, že viskóza nie je elastická, nepruží. Pruží len viskózový úplet, do ktorého sú pridávané  elastické vlákna. Látku môžete prať v práčke, na 30 ° C. Jej zvláštnosťou je to, že pri namočení akoby stvrdne, ale po uschnutí sa opäť vráti do svojej pôvodnej podoby. Žehliť viskózu spravidla nie je potrebné, ale keď máte tú potrebu, použite pri žehlení nižších teplôt.

KOŠEĽA / NOHAVICE / ŠATY / ŠATY

KABELKY

Prírodné materiály ovládli svet módy aj v sekcii dôležitých doplnkov, akými sú dámske kabelky. Ak sa rada vraciate k prírodným materiálom, prinášame vám zopár  inšpirácií, ktoré by počas tohoto leta, nemali vo vašej fashion výbave chýbať. Bambusové, prútené, slamenné či iné ekologické imitácie sú hitom číslo jedna. Môžete ich nosiť ku všetkým letným materiálom, k šatám, ku kvetinovým vzorom, k džínsovine, ale aj ku koži. Veľmi šik budete, ak si napríklad na rukoväť týchto kabeliek, uviažete krátku šatôčku alebo vtipný prívesok.

Přírodniny – košíky

KABELKAKABELKAKABELKAKABELKA 

Bambus

KABELKAKABELKA / KABELKA / KABELKA

Len

KABELKAKABELKA