VYRAZTE DO PRÍRODY: AKO VYBRAŤ RUKSAK RADÍ MICHAL Z RUNNING2.CZ

Je tu jar a s ňou začína sezóna cestovateľov. Či už chcete vyraziť na Bali, do Indie, na Nový Zéland alebo iba tak do slovenských hôr, jednu vec potrebujete vždy – a to je poriadny ruksak. V ponuke Answear ich nájdete množstvo.

Najprv si rozmyslite, na čo budete ruksak používať:

Vyrážam na dlhšiu dobu mimo civilizácie

V tom prípade potrebujete poriadne veľký ruksak, ktorý vám ale umožní mať to dôležité vždy po ruke. Ideálny je preto ruksak veľkosti 50+10 litrov a väčší. Perfektne do neho zmestíte náhradné topánky, kompletnú výbavu aj potrebné jedlo.

Vyrážam na víkendovu prechádzku

V takomto prípade postačí veľkosť 30-40 litrov, maximálne 40+5 pre prípad, že si víkend predĺžite a počítate s tým, že si všetko potrebné beriete so sebou.

Ak necestujete vyložene do divočiny a budete využívať pohostinstvo horských chát, vystačíte si s ľahkým ruksakom do 30 litrov.

Vyrážam na jednodenný speed hiking po horách

Táto stále obľúbenejšia turistická disciplína, ktorá kombinuje beh s chôdzou predpokladá, že idete veľmi na ľahko ale napriek tomu, máte so sebou vždy dostatok výbavy, pre nepredvídateľné situácie. (Počasie sa v horách mení z minúty na minútu, nikdy neviete, kde narazíte na problém a budete potrebovať dodatočnú výbavu). V takejto situácii si vystačíte s ruksakmi od 15-22 litrov.

Na čo si dať pozor?

Pri výbere ruksaku si dávajte pozor na niekoľko drobností, ktoré vám môžu výlet výrazne znepríjemniť:

Konštrukcia ruksaku

Veľké ruksaky by vždy mali mať solídnu kovovú konštrukciu, ktorá zaistí, že sa ruksak nebude deformovať a na chrbte bude vždy perfektne sedieť. Menšie ruksaky by tak mali byť dostatočne pevné a držať tvar aj bez tejto konštrukcie.

Nastaviteľnosť popruhov

Mnoho ruksakov umožňuje iba dosť základné nastavenie popruhov. Tie naozaj dobré, hlavne väčšie, vám tých možností dávajú omnoho viac. Pokiaľ navyše ruksak nemá prsné a bederné popruhy, dajte od nich ruky rýchle preč.

Úchyty vreciek a sťahovanie

Prezrite si, ako pohodlne sa dá do ruksaku dostať, či má členenie priestoru, viac vreciek a podobne, predstavte si, ako ho budete používať a kedy sa vám môže aká vychytávka zísť. Niekomu bude potrebný úchyt na čakan, palice alebo mačky, iný ocení vrecká dostupné bez sťahovania ruksaku z chrbta.

Nikdy nevyrážajte s plným ruksakom!

Odporúčanie na záver, pokiaľ si pred cestou naplníte ruksak na prasknutie, vedzte, že už po prvom dni nebudete vedieť, kde si veci správne uložiť.

Speed hiking ruksak / Malý ruksak Stredný ruksak / Veľký ruksak