Prečo sa tešiť na jeseň – 5 koníčkov ideálnych na dlhé jesenné večery

Henrieta
|
08 októbra 2021
|
Čítanie na 3 minúty
Čítanie na 3 minúty

Jesenný večer nemusí byť nudný a pochmúrny. Spríjemnite si očakávanie teplých dní tvorivým koníčkom – tu je 5 návrhov, ktoré vám spríjemnia čas, uvoľnia myseľ a rozvinú niektoré vaše schopnosti.

Vyšívanie

Vyšívanie je späť! Vydajte sa po stopách svojich babičiek a prababičiek, ktoré trávili dlhé jesenné večery pri krbe a oddávali sa krásnemu umeniu vyšívania. Samozrejme, nemusíte hneď vyšívať obrusy – zaujímavé budú aj malé obrúsky. Môžete si vybrať z mnohých techník vyšívania, od najjednoduchšej plošnej, cez krížikový steh, kreel, vyšívanie stuhami až po najefektívnejšiu, ale časovo náročnú zlatú výšivku. Vyberte si techniku, ktorá vás bude najviac baviť, ale pozor – každá z nich si vyžaduje veľa trpezlivosti a vytrvalosti (čo sa, samozrejme, oplatí).

Analógová fotografia

V ére digitálnej fotografie sa niektorí ľudia vracajú k starým technikám a zariadeniam. Analógové fotografie majú vraj „duš” a jedinečný charakter, ktorý sa s moderným fotoaparátom ťažko dosahuje. Je čas to vyskúšať, najmä preto, že jesenné podnebie je ideálne na prechádzky a krátke výlety. Fotografujte zaujímavé miesta, ktoré míňate cestou do práce, skúste zachytiť pominuteľnosť prírody alebo krásny charakter vášho interiéru. Okrem zábavy pri hľadaní dokonalých záberov bude ďalším lákadlom samotná veda – obsluha analógu, vyvolávanie fotografií alebo učenie sa fotografických techník. Stojí za to učiť sa nové veci po celý život!

Umelecké koláže

Čo robiť počas jesenných večerov? Staňte sa umelcom a tvorte! Nemusíte mať v sebe ukrytého Picassa, aby ste vytvorili zaujímavú grafiku. Dokonca nemusíte ani dobre kresliť alebo maľovať – na vytvorenie koláže vám stačí trocha kreativity a trocha umeleckého cítenia. Môžete pracovať v grafickom programe alebo staromódnym spôsobom – vytvárať farebné a zaujímavé kompozície z vystrihnutých útržkov novín, starých učebníc, ozdobných papierov alebo vysušených drobných kúskov z prírody, ktoré ste našli počas minulých dovoleniek.

Kreatívne zdobenie tort

Umelecky sa môžete realizovať aj iným spôsobom a jesenné večery stráviť v kuchyni plnej sladkostí. Ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, zdobenie tort a koláčikov nie je jednoduché, vyžaduje si prax a trochu učenia. Na začiatku sa vyzbrojte rukávom, niekoľkými farbami, cukrárskymi ozdobami a kilogramom cukru alebo čokolády. A potom si vyskúšajte svoje schopnosti pomocou návodov dostupných na YouTube alebo sa prihláste na kurz – možno si pri tom nájdete nových priateľov.

Filmy na jesenné večery

Ak vás jesenná atmosféra núti k ničnerobeniu, doprajte si jednu z najjednoduchších a najpríjemnejších činností a spriateľte sa s X múzou. V rozpore so zdaním môže seriál alebo film na jesenný večer (najlepšie pozeraný s dekou, teplým čajom a kúskom domáceho koláča) stimulovať vašu myseľ a oplývať novými zážitkami. Možno si na jeseň skúsite pozrieť niečo, čo ste doteraz odkladali. Dobrým nápadom bude dohnať klasiku nemej kinematografie, pozrieť si najzaujímavejšie dokumentárne filmy alebo produkciu na konkrétnu tému (napr. road movie, španielsku kinematografiu, kórejské seriály). Prebuďte svoje šedé bunky a zažite emócie, ktoré vám ponúka audiovizuálne umenie.