Wear&Share a Alej priateľstva

Michaela
|
14 apríla 2023
|
Čítanie na 4 minúty
Čítanie na 4 minúty

Minulý rok sme spustili projekt Wear&Share, ktorý je určený všetkým ľuďom, ktorým záleží na zlepšení stavu našej planéty. Projekt pokrýva celé územie Slovenska a podporuje Nadáciu Ekopolis a jej projekt výsadby stromov „Sadíme budúcnosť“.

Dňa 01. 04. 2023 sa podarilo vďaka projektu Wear&Share, spoločne s Nadáciou Ekopolis a obyvateľmi obce Halič, vysadiť popri cyklochodníku ovocné stromy. Tento úsek dostal od zúčastnených príznačný názov „Alej priateľstva“. Výsadby sa zúčastnilo viac ako 50 miestnych dobrovoľníkov, ktorí mali chuť priložiť ruku k dielu. Motiváciou pre občanov bolo, že vysadený strom mohli venovať niekomu zo svojich blízkych.

Alej priateľstva

Aj keď na väčšine územia Slovenska prevláda veľká oblačnosť s častými prehánkami, v obci Halíč, akoby to niekto vopred naplánoval, panuje krásny slnečný deň. Je 9:00 a príprava gulášu je v plnom prúde. Postupne prichádzajú ľudia z obce všetkých vekových kategórií, ktorí si okrem potrebného náradia, prinášajú hlavne dobrú náladu. Začiatok výsadby otvárajú vľúdnym slovom starosta obce Alexander Udvardy, Peter Medveď, riaditeľ nadácie Ekopolis a Michaela Garaiová, marketingová špecialitka z Answear.sk. Spoločne poďakovali všetkým ľudom za hojnú účasť a navzájom sa zhodli, že projekt Wear&Share má skutočne zmysel.

Samotná výsadba ovocných stromov bola realizovaná pozdĺž novovybudovanej cyklotrasy, ktorá spája obec Halič s mestom Lučenec. Je to prvý cyklochodník v okrese, ktorý má cca 2,5 km a je celoročne intenzívne využívaný ľuďmi zo širokého okolia. Celkovo sa vysadilo viac ako 250 stromov. Pred samotnou výsadbou mali domáci možnosť vyplniť formulár, podľa ktorých dala obec vyrobiť jedinečné originály venovaní, ktoré budú zdobiť každý strom, vďaka čomu tento projekt nabral ešte vyšší rozmer. Prianím starostu je, aby si o pár rokov ľudia s nostalgiou zaspomínali ako stromy sadili, ukryli sa pred slniečkom, prípadne ochutnali ovocie, ktoré tam jedného dňa zarodí.

Projekt Sadíme budúcnosť

Sadíme budúcnosť zapája ľudí do plánovania, výsadby a následnej starostlivosti o stromy, ktoré sú symbolom spolupatričnosti medzi ľuďmi a prírodou. Celkovo program doteraz podporil výsadbu približne 2000 stromov vo viac ako 30 lokalitách po celom Slovensku, za účasti, zhruba, tisícky dobrovoľníkov. Nadácia Ekopolis spojila úsilie chrániť životné prostredie, dlhodobú podporu komunitných projektov a rastúci záujem ľudí o to, ako môžeme reálne pomôcť našej krajine. Ich cieľom je návrat stromov do sídel a otvorenej krajiny, všade tam kde je to potrebné.

Súčasťou projektu môžete byť aj vy!

Myšlienka Wear&Share je veľmi jednoduchá. Stačí sa zaregistrovať na stránke wearshare.answear.sk. Potom zabaľte svoje nepotrebné oblečenie do krabice, objednajte kuriéra, ktorý balík vyzdvihne priamo u vás doma alebo v práci. Answear.sk pokryje všetky náklady spojené s doručením a zároveň podporí Nadáciu Ekopolis a jej projekt „Sadíme budúcnosť“.

Hlavným cieľom projektu je, aby sa darované oblečenie dostalo do opätovného obehu a využil ho niekto, kto ho bude opäť nosiť. Veci môžu byť nové aj použité, ale v dobrom stave. Môžu obsahovať dámske, pánske a detské veci, ako aj doplnky (v pároch, ak ide o topánky alebo rukavice). Nezabudnite, že oblečenie by malo byť čisté a suché, nepoškodené, bez dier, škvŕn a zápachu.

Každý vysadený stromček a každý kilogram oblečenia sa počíta!

„Vaša pomoc prispeje nielen k zníženiu potenciálneho odpadu, ale aj k zvýšeniu počtu stromoradia. Stromy sú totiž účinným spôsobom ochrany pred klimatickými zmenami. Zohrávajú dôležitú úlohu pri zmierňovaní skleníkového efektu tým, že zachytávajú škodlivý oxid uhličitý a premieňajú ho na tak potrebný kyslík.“ – hovorí na záver marketingová špecialistka Answear.sk Michaela Garaiová.